Potencijal BIM-a u Srbiji 2025. godine
U 2025. godini, tehnologija Informacionog modelovanja zgrada (BIM) nastavlja da transformiše građevinsku industriju u svetu, a Srbija ima izuzetnu priliku da iskoristi njen potencijal za unapređenje infrastrukture i povećanje efikasnosti u projektovanju i izgradnji.
BIM, kao proces digitalizacije građevinskog sektora, omogućava bolje planiranje, smanjenje troškova i optimizaciju svih faza izgradnje, od koncepta do održavanja objekta.
Ključni benefiti BIM-a za Srbiju
- Efikasnija izgradnja javne infrastrukture – Srbija se nalazi u fazi intenzivnog razvoja infrastrukturnih projekata, a korištenjem BIM-a, ovi projekti mogu postati transparentniji I precizniji. Takođe, kašnjenja na projektu mogu biti znatno smanjena.
- Smanjenje troškova i rizika – BIM omogućava simulaciju i analizu potencijalnih problema pre nego što dođe do stvarne izgradnje. Samim tim, moguće je umanjiti troškove koji nastaju zbog grešaka i nepredviđenih situacija.
- Održivost i energetska efikasnost – Modeli zasnovani na BIM tehnologiji pomažu u dizajniranju energetski efikasnih objekata i smanjenju ugljeničnog otiska, što je važno za usklađivanje sa evropskim standardima.
- Poboljšana saradnja – BIM povezuje sve učesnike u projektu kroz jedinstvenu platformu, olakšavajući komunikaciju i razmenu podataka. Ovo je posebno korisno u kompleksnim projektima sa više aktera.

Iako je BIM u Srbiji još u fazi razvoja, naredna godina donosi niz prilika za njegovu širu primenu. Državni projekti i konkursi mogli bi da uključe BIM kao standard, dok bi edukacija i obuke za stručnjake dodatno podstakle njegovu upotrebu. BIM softveri poput Allplana, SCIA i Lumiona, su zastupljeni na projektantskom tržištu u Srbiji, pa je određeni dio inženjera i familijaran sa radom u BIM okruženju. Ono što je najbitnije napomenuti jeste zakonodavni okvir, koji može biti prilagođen sa ciljem podsticanja digitalne transformacije sektora.
Uz jasnu viziju i podršku institucija, Srbija može da iskoristi BIM kao alat za modernizaciju građevinskog sektora, stvarajući održive projekte koji odgovaraju izazovima 21. veka.
💡Ukoliko nemate iskustva sa BIM-om i želite da se upoznate sa osnovama, dostupne su Vam I besplatne online edukacije poput Basics of Building Information Modelling (BIM).